Další degustace do série a opět jeden z Dancong Oolongů.

Přepis zvukového záznamu

– Ze sáčku nejde cítit skoro žádná vůně.

– Listy jsou docela velké, což nevidím, opět, jako příliš dobré znamení. Listy v konvičce před zalitím nijak extra nevoní. Měl by to být loňský čaj. Vůně lehce připomíná Da Wu Ye (jen více pečeně).

– Nálev je světlejší nažloutlé barvy, nijak zvláště extra nevoní. Je jemnější a trochu delikátnější než předchozí Mi Lan. Jemně nasládlý s trochou hořkosti.

– Hořkost je sice trochu výraznější, ale není tak nepříjemná, je taková štiplavá. Na to, jak má velké listy, mě překvapilo, že je (relativně) dobrý.

– Přijde mi, že v aftertastu příliš chutě nemá (jen takovou slabou). Říkám si, jak asi chutná špičkový Zhi Lan. Takový např. v nabídce JK Tea shopu stále schází. Nejlepšího Zhi Lana jsem zatím pil na své první čajové slavnosti v podání mistra Martina (jó na to se jen tak nezapomíná 🙂 ).

– Něco málo v aftertastu přecijenom je, ale je to opravdu takové ,,málo”. Ale jinak je to jako něco mezi špičkou i průměrem – má to prvky z jednoho i druhého.

– Na to, že to má být loňský čaj, tak stále docela dobré. Vypadá, že je silně pečený, takže vskutku si své vlastnosti zachoval.

– Vůně lístků v konvičce po prvním zalití není nijak výrazná. Trošičku to voní po pečení/uhlících a pak něco takového specifického Zhilanovského.

– V druhém nálevu je pořád cosi jemnosti a chuťově to lehounce začíná připomínat Da Wu Ye.

– Stále docela příjemné. Štiplavá hořkost se v podstatě vytratila.

– I v druhém nálevu si udržuje docela jemný charakter.

– Když si přivoním k lístkům po druhém zalití (nechal jsem to nějakou dobu jen tak stát – jsou už studené). Přijde mi, že tam cítím vůni, která mi připomíná muškátový oříšek.

– Ve třetím nálevu se jeho vlastnosti více méně vytrácejí, ale ještě nezmizely úplně.

Mé finální hodnocení je: 3,6 hvězdiček z 5.