Poměr množství čaje vůči tomu, jak často ho piju, byl letos takový, že až dnes konečně dopíjím poslední jarní Dancong … 

Z JKTea letos exceloval Mi Lan, Gui Hua byl fajn, ale Huang Zhi mě trochu zklamal. Jeho listy byly trochu větší, než bych čekal, a nálev jaksi řídký. V příštím roce půjdu ve větším množství do Mi Lana a Gui Hua si dám jen na chuť jako vzorek. Nicméně platí, že si JKTea stále drží svůj statut nejlepšího dodavatele Dancongů.

Co se Dračí studny týče, Teavivre mě velice mile překvapil. Chvíli jsem si sice musel zvykat na tu jemnost, ale nakonec mě tato studna definitivně přesvědčila, že příští rok do ní půjdu znovu, neboť ta Long Jing z divoce rostoucích čajovníků, kterou poslední roky nabízí JKTea, má již v sobě tolik nepříjemné hořkosti, že se pomalu nedá pít. Další zajímavou skutečností, kterou jsem si bez poznámky svého mistra jen tak hned neuvědomil, bylo to, že jsem tento čaj vlastně pil již době, kdy se většina (nebo snad všechny?) českých čajoven pomalu začíná těšit na to, že si za měsíc budou moci teprve zadat objednávku. Ať žije Ming Qian! 🙂

Dalším milým překvapením a zpestřením byla má vůbec první možnost ochutnat čaj přímo od farmáře, který nicméně v mém hodnocení dopadl spíše průměrně, a místy nadprůměrně s určitými nedostatky. Z toho mi vyplynulo poučení, že je lepší, když je nějaký člověk, který čaji skutečně rozumí, projde více farem, okoštuje jejich čaje a ty nejlepší z nich mi pak nabídne na svém eshopu.

Nokcha. Nokcha byla dobrá, ale taky dosti drahá. Určitě bych si jí příští rok chtěl koupit znovu, ale zatím nejsem rozhodnutý, jestli tu samou, anebo jestli okusím levnější třeťosklizňový Jungjak. Každopádně nakupovat na eshopu pana Kláska bylo příjemné, čemuž přispělo i rychlé doručení (do 2 dnů od online zaplacení). Trochu mě to zlomilo a tak jsem se znovu odhodlal, že příští jaro znovu okusím svou oblíbenou zahradu Thurbo z Darjeelingu + možná i nějakou novou neznámou navíc, a to i přesto, že mě prvně takřka ,,urazilo”, že se cena kvalitního Darjeelingu vyšplhala na mez takového základního pitelného Gyokura. Inu čaj přeci není o penězích, ale prožitcích :-).

Zanedlouho budeme v podzimu i kalendářně a jednou z nejvíce očekávaných událostí pro mě bude srovnání Tie Guan Yin od Teavivre a JKTea. Tedy alespoň očekávám, že se nějaká na Teavivre objeví. Dále jsem zvědavý, ale v tomto spíše pesimistický, jestli JKTea na mou emailovou žádost obnoví nabídku 7A Tie Guan Yin alespoň v omezeném množství pro čajomily. Byla to prozatím ta nejlepší Bohyně, co jsem kdy pil. Nálev nebyl do žluta, ale překvapivě nazelenalý, vůně připomínala nasládlý kokos, a ta hustá polévková chuť … to byla chuť, která tě vyhnala jít si na podzim sednout s karimatkou do lesa. Osobně v tomto fandím spíše JKTea, ale i kdyby se na Teavivre objevilo něco srovnatelného alespoň se 6A, tak budu mile překvapený.

Můj mistr vždy říkal, že na podzim i ryby v potoce pláčou, a tak jsem již učinil, že tento příjemně smutný čas brzy strávím(e) u Gyokura Tsukisumi.

Kdož v nostalgicky smutném období podzimu spatřil krásu, měj se krásně!


PS: Když jsem googlil pojem “Ming Qian”, našlo mi to jednu Shi Feng dračí studnu, avšak od dodavatele, který do ČR nedováží. Safra … takhle jsem kdysi našel JKTea, kdy jsem tak dobrou studnu měl poprvé a od té doby naposledy. Chytla mě nostalgie, a tak si nyní dávám za cíl najít nového dodavatele, který by mi na jaře 2016 mohl nějakou špičkovou Shi Feng Long Jing nabídnout. Neboť z nějakého důvodu jsem těmito dvěma slovy posedlý :-).