GIMP Youtubizer Plugin

Ne že bych se vyloženě za Youtubera považoval, ale konec konců pár Youtube kanálů mám a tak nejsem sám, kdo se potýká s tím, že při snaze pořádně vymazlit ten clickbaitový thumbnail potřebuju použít docela velmi známou a zprofanovanou techniku obtažení textu nebo obrázku černo bílou konturou, aby objekt mého zájmu více vynikl.

V GIMPu se to dá udělat docela jednoduše, je to skoro na pár kliků, ale jak to člověk dělá snad už po sté, říká si, jestli by se to celé nedalo zjednodušit. A ano, dalo! Proto jsem se rozhodl zkusit si udělat můj zcela první plugin pro GIMP vůbec.

Co si budeme povídat, dokumentace příliš dobrá není a tak po letmém prostudováni jazyka Scheme, padla volba na mnohem přívětivější Python. Jak si plugin nainstalovat, kde ho stáhnout a jak se používá popíšu v následujících krocích.

Instalace

Plugin si můžete stáhnout zde. Na Windows si tento soubor uložte např. do:

c:\Program Files\GIMP 2\lib\gimp\2.0\plug-ins\youtubize\youtubize.py

Při dalším spuštění GIMPu, by se vám plugin měl úspěšně načíst.

Použití

Pokud se vše povedlo, plugin nesoucí název “Youtubize” bude dostupný pod Filters menu:

Youtubize plugin location

Po kliknutí na Youtubize se zobrazí okno, kde je možné nastavit barvu vnější a vnitřní kontury, tloušťku a zda-li se má kontura “zaostřit” (u objektu s rozostřeným okrajem selekce to jinak nevypadá moc dobře):

Youtubize GIMP plugin

Stačí kliknout OK a je to 🙂 . Pokud nic nevyberete, plugin vybere automaticky do výběru alfa kanál, jinak použije váš aktuální výběr. Pokud se vám plugin líbil, nebo něco nefungovalo, dejte vědět do komentů.