Mlžení brýlí mě nejvíce trápilo především při snowkitingu, kde je docela naprd, když člověk jede a úplně nevidí kam :-D. Ale taky když jsem např. přišel z chladu do teplé místnosti apod. Vyzkoušel jsem už různé přípravky ve formě sprejů (tedy vlastně jen 1), ale nikdy mi to nefungovalo a dlouho jsem nechápal proč.

Mlžení brýlí

Nedávno jsem se tedy rozhodl, že si zkusím koupit nějaký pořádný gel a jestli ani ten nebude fungovat, tak to už je totální konec. Naštěstí fungoval, ale nejde až tolik o ten gel samotný, ale možná jsem přišel na to, proč mi nefungovaly i ty spreje předtím!

Konkrétně jsem si koupil tento Leader AntiFog Combo gel proti zamlžování, který je zároveň balený i s hadříkem, a v tom právě spočívá rozuzlení oné záhady předchozí nefunkčnosti! Dále k tomu byl přiložený i návod, který by se dal zjednodušit do následujících kroků:

  1. Vyčistěte brýle (já je i odmastil normálně jarem a pak opláchl vodou a nechal uschnout)
  2. Na obě skla naneste nepatrné množství gelu a prstem ho rozetřete
  3. Nechte minutu účinkovat
  4. Výsledný film na čočce je třeba vyleštit speciální přiloženou utěrkou!

Poslední krok přináší docela zásadní informaci, a sice, že na rozleštění za žádnou cenu nesmíte použít takový ten klasický hadřík z mikrovlákna, jinak se ta ochranná vrstva naruší a brýle se budou mlžit dál. Zkusil jsem to a je to fakt. Místo na brýlích, které jsem zkoušel tímto hadříkem vyleštit, se mlžilo dál, jako kdyby tam žádný gel nebyl a v tom byl asi ten kámen úrazu.

Tzn. můj závěr je, že kdybych měl správnou utěrku už dřív, možná by fungovaly i ty spreje, ale abych se přiznal, nevím, z čeho přesně ta utěrka je, protože to výrobce už neuvádí (možná to je tato?) … Kdybyste to náhodou někdo věděli, dejte mi prosím vědět do komentářů.

Jinak ke zmíněnému gelu výše – vydrží docela dlouho, i 5 dní, kde každé ráno na čočky jen dýchnu, pak tím super hadříkem to znovu přeleštím a mlžení brýlí mě po zbytek dne již netrápí. Pro většinu situací to funguje skvěle, jen když je srážená vlhkost extrémní (třeba když jdete po venku s rouškou a je teplota pod nulou), tak se vám začne namísto mlžení deformovat obraz a to ještě na každé čočce jinak. Takže sice vidíte jako byste byli na drogách, ale pořád lepší, než nevidět vůbec nic :-D.