Rozhodl jsem se, že si zpříjemním Štědrovečerní dopoledne malou kitingovou popotahovačkou směrem do kopce. Dle Windguru mělo foukat mezi 7 – 13m/s a tak jsem vzal na záda své Gyro 7m a šel. Nicméně na místě byly poryvy mnohem větší, řekl bych okolo 15m/s a výše na kopci to mohlo být i 18m/s, což už je docela peklíčko, ale ani to mě neodradilo a začal jsem rozbaloval.

Hned při prvním startu se mi stala taková nečekaná věc. Doteď stále nevím, jak se to stalo, ale jakmile se drak zvedl do vzduchu, všiml jsem si, že se mi madlo brzdy zachytilo k levé straně baru. Kite měl tedy tendenci zatáčet více vlevo. V ten moment jsem vůbec nechápal a chvilku mi trvalo, než jsem si toho všiml, že něco není OK, vítr začal gradovat a trochu jsem začal nad kitem ztrácet kontrolu. Poté, co jsem šňůrami trochu oholil větve vedle stojícího stromu jsem šel do odstřelu, protože se to už nedalo. Asi jsem se startem spěchal, ať mi vítr kite neodfoukne a špatně jsem si zkontroloval šňůry u baru, anebo opravdu nevím … Každopádně z toho plyne ponaučení: VŽDY si vše před startem pořádně zkontrolujte! 🙂 Jinak musím říct, že zrovna tohle jsem vůbec nečekal, protože se mi to ještě nikdy nestalo :-)).

Při druhém startu se mi pro změnu batoh, který jsem použil jako zatížení, zachytil na jednu stranu křídla a tak vyletěl nahoru i s kitem, ale pak se naštěstí nějak odhákl a volným pádem z asi 10m výšky přistál opět na zemi 😀 . Docela to se mnou smýkalo i na zenitu, tak jsem trimoval cca na polovinu. Postupně jsem takto popobíhal směrem do kopce, ale na takový vítr už i Gyro 7m zatáčelo příliš pomalu. Jediné, čeho jsem byl schopen, bylo přelétávat z jedné strany okna na druhou a občas, i když jsem měl kite asi 70° nad zemí, tak to mých 70kg při průletu 12h zvedlo asi 20cm do vzduchu. Během létán se mi kite párkrát zbortil a zase se zotavil, ale kousek před vrcholem přišel tak drsný poryv, nebo spíše větrný výkyv i se změnou směru, že se mi kite v okamžiku zbortil jako odhozený kapesník 🙂 . Tehda jsem si říkal, že tohle nemá cenu a začal jsem balit. Z celé této zkušenosti vyvozuji, že nad 16m/s se jezdit buď nedá, anebo je to zkrátka na pytel (i s malým kitem), neboť tak silný vítr je již natolik poryvový, že i ten nejstabilnější kite (možná s výjimkou foukaček 🙂 ) se vám bude bortit.