Píše se rok 1920 a v USA začíná platit přísná prohibice alkoholických nápojů. Zároveň se taky začíná rodit Swing, který si s tímto obdobím spojuju. A tak jsem se rozhodl zjistit, jak věrohodně dnešní swingaři tuto dobu napodobují, co se prohibice – resp. konzumace alkoholu týče. Ale taky abych navázal na sérii ověřování svých domněnek ohledně Ostravy a tamního života. Nejsem totiž jediný, komu čistě od pohledu přišlo, že v Ostravě se pije jaksi více než jinde, ale je tomu tak doopravdy? A proto máme statistiku, aby nám na tuto otázku pomohla najít odpověď.

Metodologie

Během návštěv různých swingových tančíren jsem se swingařů ptal na 2 otázky:

  • Piješ alkohol na tančírnách? (Kde pokud si člověk dopřeje alkohol alespoň na 5 tančírnách z deseti, bere se to jako ano, jinak ne)
  • Žiješ v Ostravě? (Kde se za ano považuje, pokud člověk za posledních 12 měsíců žil převážně v Ostravě)

Přehled sesbíraných dat

Celkem jsem se zeptal 55 lidí, kde 19 z nich bylo z Ostravy. Inu swingová komunita jednak není největší a osobně do Ostravy taky nejezdím příliš často. A když už jsem se snažil a párkrát jsem tam zajel, byl jsem překvapen, že možná jen tak každý druhý z dotázaných na Ostravské půdě spadl do mé kategorie “Ostravák”, ale to už by bylo zase na jinačí průzkum.

Takže i když bych ještě o pár swingařích z Ostravy věděl, které jsem během toho období osobně nepotkal a tím pádem jsem se jich nezeptal, myslím si, že by to zřejmě na výsledcích moc nezměnilo. Shrnutí dat vypadá tedy takto:

> summary(df)
 pohlavi   ostravak  pije   
 Muž :23   Ne :36   Ne :33  
 Žena:32   Ano:19   Ano:22  
> dim(df)
[1] 55  3

Ostraváci vs. ne-ostraváci

Když srovnáme poměr swingařů, kteří pijí alkohol podle toho jestli jsou nebo nejsou z Ostravy, u Ostraváků vychází kupodivu menší číslo (32% oproti 44%). No, možná ne až tak úplně kupodivu, protože věřte nebo ne, ale během celých 5ti let tančení jsem na swingu nepotkal nikoho, komu by bylo méně než 22 let. Až do doby, než jsem zahájil tento průzkum 😀 (s čímž jsem nepočítal). Tzn. vzorek obsahuje i pár nezletilých respondentů, kde mám důvod se domnívat, že Ostravské % bude tím pádem podhodnocené.

Když provedeme chi-square test, vychází nám p-value 0.52, z čehož plyne, že nelze tvrdit, že by v míře konzumace alkoholu mezi Ostravskými a ne-ostravskými swingaři byl nějaký rozdíl:

> chisq.test(ostravaci_table)

	Pearson's Chi-squared test with Yates' continuity correction

data:  ostravaci_table
X-squared = 0.4054, df = 1, p-value = 0.5243

A proto i kdybych nezletilé swingaře do svého průzkumu nezahrnul, nemyslím si, že by % konzumace alkoholu narostlo o tolik, abych mohl tvrdit, že se na Ostravských tančírnách pije více než jinde. Tímto budiž má domněnka vyvrácena!

Takže pokud někdy na tančírně potkáte někoho lehce “pod obraz”, zřejmě se jedná pouze o osobní preferenci. Aneb nesuď skupinu podle jednotlivců 🙂 .

Leadeři vs. followerky

Pokud srovnáme, jak jsou na tom s alkoholem leadeři v porovnání s followerkama, dostaneme téměř dokonalé ekvilibrium (39% leadeři vs. 40% followerky):

Když opět provedeme chi-square test, tak p-value o hodnotě 1 nás zcela skálopevně utvrzuje v tom, ženy i muži mají své alkoholové preference naprosto vyrovnané (a to jsem si upřímně myslel, že followerky pijou více!):

> chisq.test(muzizeny_table)

	Pearson's Chi-squared test with Yates' continuity correction

data:  muzizeny_table
X-squared = 0, df = 1, p-value = 1

Závěr

Data z mého průzkumu ukázaly, že má domněnka, že Ostravští swingaři pijí více než ne-ostravští se nepotvrdila. Dále při porovnání mužů a žen jsme odhalili dokonalou rovnováhu v konzumaci alkoholu, kde poměr se pohyboval okolo hodnoty 40%. Z toho se dá usoudit, že dle mého kritéria, podle kterého jsem rozhodoval, kdo pije alkohol a kdo ne, můžeme říct, že se období prohibice spíše blížíme než naopak.

Tak to vidíte – zdání klame. A i když opilí lidé někdy v davu vyniknou více než jiní, pak pokud jich někde zdánlivě potkáváte častěji, tak možná jediné co to znamená je to, že v daném městě zkrátka žije jen více lidí! Ale toť asi tak vše.