Ačkoliv tato otázka sama o sobě zní spíše pošetile, i já jsem si ji před několika lety položil, a v této úvaze bych chtěl prezentovat svou odpověď, která není jednou odpovědí, ale spíše množinou odpovědí (či úhlů pohledu), což je dle mého názoru ten správný způsob, jak na tuto otázku věrohodně odpovědět.

Od nejhoršího k nejlepšímu

Když jsem začínal u levných čajů a postupně postupoval ke stále více dražším, všiml jsem si, že všechny sdílí změnu v některých z těchto vlastností:

  • jemnější charakter, delikátnější chuť
  • hořkost je příjemnější, anebo mizí úplně
  • silnější účinek, vydrží více nálevů

Další věcí, které jsem si všiml, je, že se stoupající cenou se tyto vlastnosti mění nepřímo úměrně. Tzn. mezi čajem za 4 Kč/g a 8 Kč/g, bude rozdíl třeba jen 40%, mezi 8 Kč/g a 16 Kč/g jen 20%, a mezi 16 Kč/g a 20 Kč/g snad už jen 2%.

Tak akorát

Krom toho, že se zdá, že tato pomyslná křivka kvality má nějaký strop, tedy mez, co se vůbec dá fyzicky z této nevinné rostliny vyždímat, ,,čím více” něčeho neznamená lépe. Např. ano, mohli bychom u Dračí studny sesbírat ještě menší lístky a tím pádem mít čaj ještě jemnější, ale … chutnalo by mi to více? Asi už ne … protože takhle by se to pomalu de facto blížilo vodě. Podobně je to s jídlem – to nejlépe osolené jídlo je posoleno tak akorát.

Vnímání je subjektivní

Na Wikipedii je toto téma popsáno hezky. Můžeme u nápoje např. změřit obsah cukru, ale to vůbec neodpovídá na otázku: Jak je tento nápoj sladký? Ne všichni máme na jazyku stejný počet pohárků a tak je možné, že někomu bude čaj za 8 Kč/g chutnat více než čaj za 16 Kč/g už třeba jenom proto, že to má rád více ,,rázné”. Já mám např. kamarádku, které ať už připravím jakýkoliv čaj, všechny jí chutnají jako kukuřice :-).

Co je nejlepší?

V mém pojetí to nejlepší není jeden konkrétní čaj, ale je to jakýsi rozsah od-do (nebo též kategorie) kombinace a vyváženosti vlastností, které danému čaji, nebo druhu čajů, přísluší. Můžu tedy říci, že ,,tyto dva čaje jsou nejlepší”, a to i přesto, že ten druhý mi aktuálně chutná více.

A které čaje to např. jsou?

Za Dancong oolongy (Nonpareil) Mi Lan Xiang, Huang Zhi Xiang a Gui Hua Xiang z JK Tea. Za Anxi oolongy 7A i 6A Tie Guan Yin, taktéž z JK Tea. Za dračí studnu (Organic Nonpareil) Ming Qian Long Jing z Teavivre. Za Nokchu ta letošní (2015) od pana Kláska. Za Gyokuro snad všechny nad 13 Kč/g z Teamountain.

Závěrem

Tak co, ještě vám pořád vrtá hlavou, který čaj je nejlepší? 🙂