Letošní plesová sezóna je v podstatě tady a u každého plesu nikdy nechybí oblíbená tombola. Každým rokem vidím údiv prodávajících lístky, když jim řeknu, že chci právě jeden a v tomto příspěvku bych se chtěl podělit o pár myšlenek, proč.

Začalo to v období, kdy jsem četl knihy o obchodování na burze a jim podobné, jako je např. Černá labuť od Taleba Nassima Nicholase (imho velmi kvalitní čtení, které jako jedno z mála změnilo můj pohled na svět). Ne že by tedy má tombolová taktika měla s těmito knihami nějakou přímou spojitost, ale spíše jsem tehda přemýšlel stylem, co je pro mě vlastně nejvýhodnější.

Nemám odvahu pokusit se svá tvrzení podložit nějak hlouběji statisticky, protože i kdybych k nějakému výsledku došel, s nejvyšší pravděpodobností by byl mylný. Zkusím to tedy jen trochu a zjednodušeně:

Kdyby si z 10 lidí každý koupil 1 lístek do tomboly, pak pravděpodobnost výhry každého z nich bude 1/10 = 10%. Pokud by si 1 z nich koupil lístky 2, jeho pravděpodobnost výhry bude 2/11 = 18% a u ostatních 1/11 = 9%. Z toho mi plyne, že daný člověk zaplatil oproti původnímu 1 lístku o 100% vice, ale jeho šance na výhru stouply jen o 8%, kdežto u ostatních jejich šance klesly jen cca o 1%. A to mi z hlediska ,,investice” přijde jako docela nevýhodné.

Další výhody jsou psychologické. S jedním lístkem člověk výhru neočekává, takže když nic nevyhraje, není tolik zklamaný. Ale když vyhraje, jeho radost je (obrazně řečeno) desetinásobná. Dále mi přijde mnohem jednodušší mít na stole jenom jeden lístek a čekat na to jediné číslo, než neustále prohlížet a hledat losovaná čísla mezi desítkami lístků.

Posledním atributem je výběr samotného plesu. Ideální jsou plesy s nízkou návštěvností a velkým počtem cen v tombole :-)).

Za posledních pár let jsem navštívil cca 5 plesů a kupodivu ve 3 případech jsem si domů vždy něco za svůj 1 lístek něco odnesl. Jednou dokonce jednu z hlavních cen (basu piv). Tak nevím … možná to bylo jen štěstí, anebo uvidíme na letošních plesích :-).

PS: Pokud se někdo cítí statisticky zdatný, zajímalo by mě, jestli by dokázal(a) ověřit či vyvrátit, jestli je skutečně nejvýhodnější si do tomboly koupit vždy právě 1 lístek?