Celý komiks Z Mysli je tak trochu experiment a myšlenky za jednotlivými díly jsou někdy zřejmější, jindy docela hluboké či abstraktní. Po krátkém průzkumu mezi kamarády jsem zjistil, že co se týká 8. dílu, jeden byl schopen pochopit pouze název, kdežto jiný nepochopil zcela nic :-). Nevím, jak se v tomto dařilo vám, ale řekněme, že bych byl rád, kdybyste mohli vidět celou, kompletní myšlenku, která se za tímto dílem skrývá a tak jsem se rozhodl udělat další experiment – napsat k danému dílu výklad :-).

Výklad: Název je Metakomiks proto, že tento díl komiksu pojednává o komiksu, a navíc o sobě samém (během studia funkcionálního konceptu programování jsem jaksi našel zalíbení v rekurzích). Nejsem si teď úplně jistý, jestli je tohle správné použití předpony “meta”, ale takto to bylo původně zamýšleno. Myšlenkou komiksu bylo poukázat na fiktivnost/paradox oceňování umění (v penězích). Zdánlivý rozpor, či paradox, spočívá v tom, že tvrdím, že daný díl má cenu 160 000 Kč a že ho zároveň můžeš mít zadarmo. Např. když ti dám zadarmo hroudu zlata o hodnotě milión, tak ji budeš mít zadarmo a pořád bude mít hodnotu milión. To samé platí, pokud ti dám obraz, sochu, atd … Abstrakce v mém komiksu jde o trochu dál v tom, že tvrdí, že ho můžete mít zadarmo úplně všichni (např. tím, když navštívíš můj blog a stáhneš si ho). A toť vše, to je celá myšlenka tohoto dílu :-). Nevím, jestli tento výklad něco na věci změnil, ale kdyby ano, dejte nějak vědět :-).

Inspiroval jsem se po nedávné návštěvě vernisáže jednoho sochaře a malíře. Ocenění použité v komiksu je cena jedné, asi necelý 1m vysoké, bronzové sochy, kterou bylo možné koupit. Tehda jsem si říkal, jakým způsobem tu sochu ocenil? Prostě jenom napsal číslo?