O víkendu jsem se konečně odvážil, že vyzkouším nově pořízeného powerkita s plochou 3.5m2 a jelikož možná ještě v budoucnu o kitingu obecně něco napíšu, rozhodl jsem se zahájit sérii s příznačným názvem ,,Vzlétnout a neodletět” :-).Jak foukalo?

Větrné podmínky byly trochu nepříznivé. Dle mé androidí aplikace foukalo cca 5-8m/s a poryvy dosahovaly někdy až 13m/s! V samotném návodu k drakovi se píše, že nad 10m/s se s tímto drakem už nemá létat, ale co člověk nadělá, když tu máme tak poryvové větry. Popravdě jsem tu rychlost větru měřil až někdy v polovině létání, abych si udělal představu, s jak velkým brutusem jsem vlastně až doposud měl tu čest. Na místo jsem šel sám, bez zvláštního vybavení (jako je např. helma), neboť s řízením menšího kita (1.3m2) už nějakou zkušenost mám, na kurzu jsem byl a tak jsem usoudil a zároveň jsem si věřil, že draka i v takovém větru ukočírovat zvládnu (mimochodem dle předpovědi windguru jsem počítal s větrem max do 8m/s).

Výběr lokality a pokus o start

Louka na samotném kopci byla svým prostorem pro tuto velikost draka fajn, ale nedomyslel jsem jeden fakt, a sice, že se v dané lokalitě minulé léto pásly krávy. Nikdy bych nevěřil, že krávy dokážou své kravince tak neuvěřitelně rovnoměrně rozdistribuovat. Byly úplně všude! Ale opravdu, když říkám všude, myslím tím fakt úplně všude! 😀 Jak se říká přísloví ,,Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš”, tak by se obdobně mohlo ujmout i ,,Ani kráva se dvakrát na stejné místo nevy*ere”. Zkrátka v tomto ohledu bylo tohle místo doslova ,,na ho*no” :-).

S trochou píle jsem tedy v onom ,,minovém poli” našel místečko, kde se dal drak rozložit tak, aby žádná z jeho částí do některého z kravinců nezasahovala. S ohledem na sílu větru jsem se rozhodl, že budu startovat z kraje větrného okna, a tak pokládám draka téměř kolmo ke směru větru. Boční hranu zatížím batůžkem pro draka, rozvinu šňůry, zkontroluju je, otáčím ráhno o 360°, znovu kontroluju, teď už je to ok, nasazuji poutko na zápěstí, můžeme startovat! Zatáhnu poprvé, podruhé a drak nic. Sundávám poutko, jdu k němu a zjišťuji, že se mi mezitím obmotala jedna ze šňůr kolem pravého okraje draka. Opravuji problém a jdu se připravit na pokus č. 2 …

Krize hned při prvním startu

Po opravení problému jsem draka natočil trošku více proti větru, protože se mi zdálo, že je nejspíš až moc kolmo. Nasadím si poutko a jdu na to. Potáhnu, drak se mírně zvedne, ale z nějakého důvodu mi sklouzl trošku více do power zóny, než jsem chtěl a v tom to přišlo. Drak nabírá prudký tah, je sotva 2m nad zemí, akceleruje nahoru a nynější děj se odehrává asi jen během 100ms: jsem zapřený, celé tělo se propne, cítím, jak mi luplo v obratli někde uprostřed páteře (naštěstí bez bolesti i bez úrazu), překlápím se prudce dopředu, mozek rychle vyhodnotí míru akcelerace jako ,,tohle nedám”, okamžitě pouštím ráhno, udělám asi 3 velké skoky dopředu, hned poté drak ještě trochu škubne mou rukou, na které mám připevněné poutko, vlivem čehož udělám ještě další krok navíc, a pak se konečně drak bortí a pozvolna padá k zemi. Jak to asi vypadalo, dosti věrohodně znázorňuje následující video, jen s tím rozdílem, že klučina na videu ty ručky nepustil :-). Jsem si jistý, že kdybych to ráhno nepustil já, tak dopadnu na zem jakkoliv jinak, jenom ne nohama.

Nyní již z lepšího soudku

Další létání už bylo celkem fajn a řekl bych, že jsem ho zvládal dobře. Jen ta síla větru byla až příliš velká. Občas jsem si při tahu draka dopředu/nahoru poskočil a na cca 0.5-1s se mírně proletěl vzduchem. Drak tahal, i když jsem ho měl nad sebou, a tak jsem vymýšlel různé ,,hákovité” polohy ruk, aby si odpočinuly, ale nakonec jsem vždy s drakem přistál a dal si pauzu.

Jednou se též stalo, že jsem byl zapřený, ale tah draka začínal klesat, až jsem si zády lehl na zem a jenom jsem slyšel, jak to pode mnou ,,šplouchlo”. Od té doby až do konce, než jsem přišel k autu, jsem žil s pocitem, že mám přes celá záda rozpláclý kravinec, ale naštěstí se nakonec ukázalo, že to byla jen malá travnatá plocha nasáklá vodou.

Závěrem jsem se pokusil natočit krátké video a udržet draka v jedné ruce. V jednu chvíli se mi trochu vychýlil doleva, a tak jsem za ním musel kousek utíkat (na videu to nejde moc poznat, ale to je ten důvod, proč se obraz ze startu tolik třepe):

,,Respektuj draka a rychlost větru, jeho síla je strašlivá!”