Než mi dorazí Chiméra 8.5m2 od Pegasu, pojďme se na chvíli odreagovat do světa draků pro běžného člověka více přívětivých, které svými ladnými, a někdy až nečekaně nepřirozenými, pohyby potěší oko i duši.
Jak to začalo
Když jsem se na konci loňského roku celý vystrašený vracel z landkitingového kurzu, říkal jsem si, že tohle asi pro mě nebude a že se zřejmě budu muset přeorientovat na něco jiného. A tak jsem se rozhodl více prozkoumat oblast akrobatických draků. Na výběr jsou v podstatě 2 druhy tvarů konstrukcí. První, “trojúhelníkový” tvar (říkejme mu pro zjednodušení třeba “šipka”), a pak trochu neobvyklý tvar, se kterým (nevím, jestli jako první) přišla firma Revolution sídlící ve městě Poway v Kalifornii.
Srovnání tvarů
Abych trochu osvětlil, proč jsem se rozhodl zrovna pro Revolution kite, pojďme se trochu blíže podívat, co nám který tvar konstrukce draka umožňuje. Když jsem sledoval videa, kde lidé létali se “šipkou”, možná jediný trik navíc oproti běžným říditelným dvoušňůrovým drakům bylo jakési zvláštní otáčení na místě (posuďte sami). Možná, že to umí i “stát ve vzduchu”, těžko říct, každopádně až tolik mě to nenadchlo. Kdežto pokud se zeptáme, co se dá dělat s Revolution kitem, nebude daleko od pravdy říct, že snad téměř všechno. Člověk na videu, který ho řídí, má zřejmě dobrý a stabilní vítr + jeho skill řízení draka je naprosto excelentní.
Začátky
Úplně napoprvé jsem vlastně ani nevzlétl, protože mi přestal foukat vítr. Narychlo jsem smotal šňůry a šel jsou trochu výše po kopci. Za tu dobu mi zapadlo i Slunce, kde v té tmě se mi šňůry trochu zamotaly, což toho večera znamenalo úplné fiasko. Nějak jsem to sbalil a šel domů. Možná se vám už stalo, že se vám
zamotala šňůra u jednošňůrového draka, kterého jste pouštěli, když jste byli malí. Nebylo to příjemné a někdy to končilo i ustřižením a novým přivázáním. Pokud se vám zamotaly šňůry u dvoušňůrového draka, bylo to o něco horší. Ale pokud se vám zamotají 4 šňůry, je to doslova peklo, které sám už nechci nikdy zažít a ani ho nikomu nepřeju :-). Navíc ty šňůry stály asi 6 stovek, takže přestřižení nepřipadá v úvahu. Když se to stane, prostě to musíte zvládnout, ať se děje, co se děje. Tehda jsem je rozmotával celý zbytek večera + ještě pár hodin dalšího dne odpoledne. Kdybych věděl, co mě čeká, dal bych si jó záležet, abych ty šňůry namotal pořádně.
Jak z toho ven? Je třeba šňůry namotávat a rozmotávat naprosto stejným způsobem, dokonce i stejnou rukou! Pokud použiju druhou ruku, uvedu na šňůry opačný kroutivý moment než při namotávání a i po rozmotání můžou být trochu zakroucené. Proto už jen samotné namotání a rozmotání, kde při následné kontrole šňůr je každá tam, kde má být (bez jediného zákrutu), je vskutku záležitost precizního umu.
Ovládání a první vzlet
Drak se ovládá pomoci dvou ruček, kde ke každé jsou připojeny 2 šňůry (horní a dolní). Celkový systém ovládání je úplně jiný, než třeba u powerkita s barem. Pocitově je řídit tohoto draka asi 4x-5x těžší, než draka s barem. Proto hned, jak jsem se pokusil vzlétnout, to vypadalo asi takhle: Bum! Bác! Křach! Prásk! (o zem). Trochu jsem musel umírnit své nadšenecké emoce a soustředit se opravdu jen na to, abych vzlétl rovně nahoru a přistál rovně dolů. Vskutku, byl to kumšt, ale brzy jsem to docela ovládl.
Další varianty
Kity podobných konstrukcí vyrábí i jiné firmy. Jedním z nich je např. HQ Mojo. Dle videa se zdá, že umí úplně vše, co Revolution kite, a zároveň cenově vyjde až o polovinu levněji. Nicméně na fórech jsem četl, že preciznost a citlivost ovládáni Revolution kitů je mnohem lepší a to byl nakonec důvod, proč jsem se do toho rozhodl jít (když už, tak pořádně). Krom toho je Revolution kite, vzhledem ke své nedostupnosti v ČR, docela fajn sběratelský kousek.
Otázka závěrem
Který manévr je s Revolution kitem nejtěžší? Podle mě to bude rozhodně otočit ho vzhůru nohama a couvat směrem nahoru. Doteď jsem ještě plně nepochopil, jak to přesně funguje, a mám pocit, že na couvání je třeba více větru než na pohyb vpřed, ale reakce draka v této poloze jsou citlivé jak čert :-). Vyžadují speciální polohu ruček (ani moc, ani málo) včetně vyvažování jakožto reakce na neustále se měnící proudění větru.