Dříve než jsem se začal více zajímat o čaj, vůbec mě nenapadlo přemýšlet nad tím, jakou máme doma vodu. Myslel jsem si, že ať přijdu kamkoliv, voda bude vždy stejná a krom toho mi také jako malému klukovi nebylo jasné, proč nám v chemii říkali, že je voda bez chuti, když to, co teklo z kohoutku, vždy nějakou chuť mělo …
Jak to začalo …
Od znovuotevření čajovny Magnolia ve Frenštátě p.R. mi bylo po nějakou dobu záhadou, proč čaje připravené přímo v ní chutnaly vždy lépe než ty samé, co jsem si připravil doma sám. Pak jsem se dozvěděl, že v čajovně používají filtr na vodu. Jeden jsem si pořídil a záhada byla hned rozluštěna. Asi jsem měl štěstí, že jsem se narodil v místě, kde není voda ani příliš vápenitá, ani železitá, ale je (řekl bych) tak akorát. A když se navíc přefiltruje, stane se z ní jedna z nejvhodnějších vod pro přípravu čaje. Nicméně jak jsem se vodou začal zabývat důkladněji, zjistil jsem, že už jen když navštívím vedlejší město, voda tam chutná jinak. Někdy i hodně jinak.
Proč je filtrovaná voda pro špičkové čaje důležitá
Má zkušenost je taková, že čím lepší čaj je, tím více spočívá chuťový rozdíl v jemnějších tónech/detailech. Pokud má voda např. příliš hodně minerálů apod., “chuť vody” tyto jemné tóny zastře. Pak i když si člověk koupí čaj třeba v cenové relaci 16Kč/g, se špatnou vodou rozdíl od čaje za 5Kč/g téměř nepozná. A proto můj názor je:
Nejdříve poznej, co je to dobrá voda, a až pak teprve budeš moci poznat, co je to dobrý čaj.
Voda z pramenů
V dnešní době (a nevím tedy, jestli to v minulosti bylo jinak) je pouze malá část přírodních pramenů dobrá pro špičkový čaj. Jestli volit pramen nebo filtrovat vodu z kohoutku, bude spíše věcí osobní preference, ale pokud bych měl vybírat pramen, volil bych ideálně takový, kde žijí mloci.
Kojenecká voda
Zkoušel jsem připravovat čaj i z kojenecké vody z plastové flašky. Pro miminka je taková voda možná fajn, ale pro čaj mi přišla, že má větší obsah minerálů, než by mi bylo libo.
Destilovaná voda
Jednou jsem měl možnost připravit čaj z destilované vody. Chuť byla sice ultra jemná, ale přišla mi už docela “nepřirozená”. Proto mým ideálním etalonem rovnováhy stále zůstává vodní filtr na mém vodovodním kohoutku.
Má nejhorší zkušenost s vodou
Kdysi dávno jsem měl schůzku s kamarádkou z Ostravy a byli jsme domluveni, že si zajdeme do čajovny. Cestou měla láhev s vodou načepovanou z kohoutku ve svém bytě. Nabídla mi, jestli se nechci napít, tak jsem přikývl. Tím, co jsem ucítil na jazyku, jsem byl doslova zděšen. Voda chutnala tak nepříjemně hořce, že jsem měl pocit, že se jedná o jakousi směs pitné a užitkové vody namíchané tak, aby to člověka ještě nezabilo :-). Nevím, jak je to v jiných velkých městech, ale žít v Ostravě, buď bych si pořídil nějaký lepší filtr, anebo bych takovou vodu musel filtrovat min. na dvakrát.
Závěrem
Pokud bych zavítal na neznámé místo a měl bych si vybrat čajovnu, kterou chci navštívit, nevybíral bych ji podle toho, jakou mají čajovou nabídku, ale jestli mají filtrovanou vodu. Protože kde filtrovanou vodu mají, pravděpodobně taky ví proč :-).