První z čajů, na který jsem se podíval, byl Dancong Oolong Mi Lan Xiang z ,,dílny” rodiny Cindina manžela. Během rozhovorů v chatu jsem se dozvěděl, že zrovna tento a ještě jeden další, jsou z letošní sklizně! Tak přecijenom něco čerstvého a zároveň to asi trhlo nový rekord, kdy nejdříve v roce jsem Dancong pil :-).
Pro svou degustaci bych opět volil volnou formu vyprávění tak, jak jsem ji zaznamenal na svůj diktafon:
– Ze sáčku trochu medoviny cítím.
– Listy jsou docela veliké, což ve mně vzbuzuje pochyby, že se asi nebude jednat o nejvyšší třídu Mi Lan Xiangu.
– Trochu po medu to voní a je to taková ta hutnější medová vůně (není tak jemná).
– Nálev jde lehce cítit po té samé medovitosti. Je zatím dobrý, příjemný, ne až tolik jemný.
– První nálev není chuťově úplně špatný, ale je tam trochu hrubší charakter/hrubší hořkost.
– Medová chuť tam sice je, ale kvalitou bych to považoval za takový dobrý střed.
– Po prvním zalití lístky nevoní až tak medově, jak jsem čekal. Vůně se vytrácí a přechází do listovitosti.
To, že je člověk čajový farmář, neznamená, že neumí udělat dobrý čaj, ale srovnání s čaji jiných farmářů je to nejvíce podstatné.
– V druhém nálevu, kdy špičkové Dancongy začínají, tenhle už pomalu končí. Nevím, jestli bych to nazval dobrým středem. Není to úplně nepitelné, ale ani nic, co by mě vytrhlo. Přirovnal bych to k Dancongům, které si člověk mohl před pár lety v dobrých čajovnách koupit za 3,5Kč/g, dnes již možná za 4,5-5Kč/g :-).
– Když si přivoním k lístkům v konvičce po druhém zalití, tak medovost tam už není téměř žádná a vůně lístků mi trochu připomíná vůni listů (sheng) pueru.
– Když jsem si později znovu přivoněl k lístkům po druhém nálevu, nějaká medovitost se tam přecijenom objevila. To je asi to jediné, co mě na tomto čaji překvapilo.
– V třetím experimentálním nálevu se stále mísí hrubší charakter, který možná blokuje ten aftertaste, který jsem po prvním nálevu snad ani necítil.
– Jedno jediné nicméně: Nicméně zčajovává do pohody :-).
Mé finální hodnocení je: 2,6 hvězdiček z 5